70 години музей

70 години Къща музей „Пейо К. Яворов”

Автор: Делиана Начева

Снимки: Георги Иванов

Празникът, посветен на 70 години от откриването на Къща музей „Пейо К. Яворов” в Чирпан, започна на 31 октомври вечерта в залата на музея. Организатори на тържеството бяха Община Чирпан, музеят на Яворов и Фондация „Яворов”. Събитието се проведе под патронажа на Министерството на културата на Република България.

Гости на тържеството бяха Методи Марков – областен управител на Стара Загора, Иван Станчев – зам.-кмет на Община Чирпан, Светла Дончева – зам.-кмет на Община Чирпан, Виолета Пиналска – зам.-кмет на Община Чирпан, кметове на съседни общини, Марияна Маринкова – представител на Националния литературен музей, Крикор Сренц и Филип Горов – едни от основните дарители на музея, приятели на музея, граждани. Поздравителни адреси до директора на музея и неговия колектив бяха получени от директора на НЛМ Атанас Капралов и от кметството и читалищното настоятелство при НЧ „Искрица 1901”, с. Скобелево.

Още в началото на вечерта публиката бе завладяна от артистизма на членовете на Театрално студио „Джан-джун” – Ирен, Мелиса, Кристияна, Спас и Димитър - ученици от СУ „П. К. Яворов” с ръководител Стоянка Търгова,  които представиха спектакъла „Копнение” по стихове и проза на поета.

В словото си директорът на музея Златина Колева представи основните моменти от 70 годишната история на музея – от времето, когато след смъртта на Яворов голямата му сестра Мина отделя една от стаите за поклонници и почитатели на поета, през откриването му през 1954 г. и откриването на експозиционната зала през 1973 г. до наши дни. Тя проследи многостранната дейност на музея: научни конференции, кръгли маси, изложби, премиери на книги, концерти, пленери, конкурси, театрални постановки, опери, издателска дейност,спечелени проекти, както и тъмната страница в историята на музея, когато той бе част от Исторически музей – Чирпан като Музейна експозиция-къща „П. К. Яворов” (2012-2018 г.).

Музеят е отличен през октомври 2014 г., за своята 60 годишнина, с бронзов медал на Международната асоциация „Френски Ренесанс”. Това е първият български музей, удостоен с високото френско отличие.

Колева подчерта приносът за развитието на музея, който са дали много хора – уредниците Стоян Стаев, Цонка Кацарова, Димитър Данаилов, Мария Илиева, Илия Илиев, Тодор Иванов и Делиана Начева, както и градинарите Бойка Иванова, Радка Банова, Мария Манолова и доброволците Нейко Петров, Велин Жеков, Владимир Иванов и др.

През изминалите години на музейните работници са помагали много учители, журналисти, хора на изкуството, спомоществователи. Те също са дали своя принос за утвърждаването на музея и за популяризиране на неговата дейност. Техният труд и съпричастност бяха оценени от екипа на къщата музей и в знак на благодарност те получиха статуетка на античния бог Хермес – проводник на волята на боговете. Сред тях са: проф. Михаил Неделчев, проф. Димитър Михайлов, Виолета Христова, Ина Иванова, Таня Матева, д-р Ахавни Кеворкян, Стоянка Търгова, Крикор Сренц, Филип Горов, Мария Илиева, Катя Зографова, Трифон Митев, Атанас Капралов, Цонка Кацарова.

Последва представяне на юбилейните издания на музея – сборникът „Славата на поета” и „70 години Къща музей „Пейо К. Яворов” – Чирпан. Живата памет за поета. История на музея”. Сборникът „Славата на поета” е посветен на 50 години Яворова национална литературна награда. В него са представени всички лауреати на наградата през годините – от 1973 до 2023 г. Автори на текстовете в сборника са Виолета Христова, Иван Гранитски, Трифон Митев и Димитър Михайлов. В „Живата памет за поета” е поместена информация за родната къща на Яворов, за създаването на музея, за носителите на Яворовата награда, за експозицията в родната къща, за експозиционната зала на музея, за проект „Музеен ансамбъл „Яворов”, за ценните експонати от фондовете на музея, за паметниците, посетителите, отличията за музея, за сагата със статута на музея, за конференциите, конкурсите, премиерите, изложбите, концертите, издателската дейност, националната и международна дейност и проектите, спечелени от музея.

Колева увери, че до броени дни ще излезе от печат и част 2 на сборника „В часа на синята мъгла” с отличени творби на ученици от конкурсите на музея, както и сп. „Наше минало”, посветено на годишнината на музея.

В края на празничната програма публиката бе завладяна от виртуозните изпълнения на Калоян Куманов – акордеон, и Ралица Ботева – пиано.

По повод годишнината на музея в началото на улица „Яворов” в Чирпан е бе подредена изложбата „По пътеките на времето”, включваща 14 табла, които представят накратко историята на Къща музей „Пейо К. Яворов”.

Назад