Музикално-поетична вечер

Почетохме имения ден на Пейо Яворов

 

На 10 февруари в залата на Къща музей „Пейо К. Яворов“ се състоя музикално-поетична вечер, посветена на  имения ден на българския световен поет и наш съгражданин Пейо Яворов. Пейо е празнувал своя имен ден на 10 февруари – Св. Харалампий. Св. свещеномъченик Харампий бил епископ на Магнезия, Мала Азия, смел проповедник на вярата. Той е смятан за покровител на меда и пчеларите. Празникът остава в българската традиция като един от последните зимни празници. От този ден народът започвал да обработва земята, след като зимата си е отишла със Св. Атанас.

Събитието бе открито от директора на музея Златина Колева с думите: „Преди 12 години, работейки върху архива на Яворов, попаднахме на интересни материали: един брой на сп. „Добър пчелар“ от 1934 г. с възпоменание за 20-годинината от смъртта на Яворов и един брой на в. „Развитие“, издание на чирпанското читалище „Развитие“, по-късно преименувано на Пейо Яворов, в което става дума за пчелните кошери, притежавани от семейство Крачолови. Тази информация, както и фактът, че поетът е празнувал имения си ден на 10 февруари – денят на Св. Харалампий, провокира екипът на музея и тогава направихме Първото регионално изложение на мед и пчелни продукти „Медобор“, което имаше две издания, и е хубаво, че Община Чирпан възстанови изложението, макар и в по-различен формат. От първия „Медобор“ изминаха 11 години, през които Къща музей „Пейо К. Яворов“ всяка година отбелязва с различни прояви имения ден на поета.“

Последва изпълнението на стихотворението на Димитър Данаилов „Нашето градче“ от лауреатите в Четвъртото издание на Общинския конкурс за рецитация на стихотворения на Димитър Данаилов и Павел Матев „Но пак ме споменете със добро“ – учениците от СУ „П. К. Яворов“ Виктория Рангелова, Даника Минчева, Желязко Манев, Никол Стоянова и Тимур Вели с ръководител Атанаска Костова.

Димитър Данаилов често обичаше да повтаря, че поезията и работата му в музея на Яворов са осмислили неговия живот. Автор е на три стихосбирки: „Милиони гълъби“ (1954 г.), „Тракийска луна“ (1969 г.) и „Незаключена врата“ (1991 г.).

Последните 30 години от своя живот Димитър Данаилов посвещава на Яворовия музей в дълбок поклон пред името на големия поет, пред поезията, пред природата и любовта, пред хората на своя роден град. Данаилов създаваше неповторима духовна атмосфера. Той остави трайна следа в културния живот на града.

Посмъртно се появява пред читателите и книгите на Данаилов  „Хляб и чаша вино“, „Стъклопис за Георги Данчов“, „Молитва към човека“, „Лунен кладенец“ и „Лазурни копнения”.

За 80 години от рождението на Димитър Данаилов излиза сборникът „Моряко, стани!“.

По време на музикално-поетичната вечер чирпанлии си спомниха за поета, написал най-много стихове за Чирпан и родния си край, Ангел Кроснев. Той се радваше на подкрепата на многобройните си почитатели от региона и посвети всичките си десет стихосбирки на Чирпан и чирпанлии. Автор е на  поетичните книги: „Интимно за Чирпан” (2012), „Без дъх” (2014), „Откраднатият ангел” (2015), „Причастие” (2015), „Сред земетръсния Чирпан” (2016), “В утробата на залъка” (2017), “В кълбото на живота” (2018), “Моите олтари” (избрани стихотворения, 2019), “Очите на надеждата” (2020), „Вино от спомени” (2021). Стихотворения на Ангел Кроснев изпълни неговата дъщеря Анелия Кроснева.

В събитие участва и Роси Рос. Тя пише стихове от 2014 г. Автор е на три поетични книги „На крилете на любовта”, „Не пиша стихове” и „Без дъх”.

Друг чирпански поет, който се представи пред публиката бе Васил Иванов, който пише в класически стих, в неподражаем хумористичен стил. За него това е най-прекият път към читателя. Той пише стихове и кратки разкази. Ще ви разсмее с експресивния си и сатиричен език. Автор на поетичните книги “Резилиада” (2013), “Захар в раната” (2015), “Последното врабче” (2017), “Златната ябълка и още нещо” (2018), “Подкова за късмет” (2019), “Жива вода” (2020), “Chercnez la femme” (2021), “Етюд за кавал и овца” (2023) и на прозаичната “Заешката планета” (фантастични разкази, 2016). Носител на наградата на СБП за 2018 г. в категорията “Хумор и сатира”.

Васил Иванов обяви предложение да бъде изработен и поставен на подходящо място барелеф на поета Ангел Кроснев, който освен със стиховете си за Чирпан, е известен и със спортната си дейност.

В предложението, адресирано до Кмета на Община Чирпан и Общински съвет Чирпан, се казва още: „Ние, неговите съвременници, считаме че трябва да бъде съхранена паметта му за потомците. Личности като него не бива да бъдат забравени и вярваме, че нашето предложение ще бъде уважено.“ Предложението е от Инициативен комитет в състав: Васил Иванов, Нина Маринова, Тодор Иванов, Златина Колева, Делиана Начева, Дора Петрова.

Последва емоционалното изпълнение на песента „Прошепнати мечти“ от Анелия Кроснева.

Друг талантлив лирик, роден в Чирпан, който прочете свои стихове, бе Трифон Митев. Журналист, общественик, книгоиздател на поезия, белетристика, изследвания, мемоари и публицистика, предимно на автори от региона.

Трифон Митев е автор на книгите „Перуника”, „Обич”, „Вълшебства”, „Календар. По едно време в Чирпан и чирпанско”, „Вечерна разходка”.

В програмата участие със свои  стихотворения взе и Делиана Начева. Тя е позната на чирпанлии като уредник на музея на Яворов. Интересът й към поезията е от ученическите години. Нейни стихотворения са публикувани във в. „Чирпански новини”, в. „Уикенд” и сп. „Наше минало”, сп. „Везни”, както и в сборника „Писма от другата литература” и  електронното списание „Литературен свят”. Делиана Начева е автор на поетичните книги „Само с поглед” (2020 г.), “Очертанията на сърцето” (2023 г.).

По време на музикално-поетичния празник публиката бе впечатлена от виртуозните изпълнения на Мануела Манолова – пиано. Тя е родена в Чирпан. Първата й среща с пианото е още като дете. На шест години започва уроци по солфеж, година по-късно и уроци по пиано.

Мануела Манолова завършва Музикално училище в Стара Загора, а след това Музикалната академия „Проф Панчо Владигеров“ в София. От 2010 до 2023 г. е корепетитор в Държавна опера – Стара Загора, като в периода 2020-2023 г. е и артистичен секретар. От 2023 г. е преподавател по пиано в НУМСИ „Христина Морфова“. Успоредно с това, в периода от 2010 г. до днес, концертира самостоятелно, както и с различни камерни състави и певци в страната и чужбина.

Празникът по повод имения ден на Пейо Яворов се превърна в една вълнуваща феерия от поезия и музика, която публиката ще помни.

 

 

 

 

Назад