Премиера

Премиера на новата книга на Иван Гранитски „Душата на образа”

На 27 февруари в залата на Къща музей „Пейо К. Яворов” се състоя премиера на книгата на Иван Гранитски „Душата на образа”. Организатори на събитието бяха Община Чирпан, Къща музей „Пейо К. Яворов” и Фондация „Яворов”.

Вечерта се превърна в празник на изкуството, защото се преплетоха няколко изкуства: словесното, изобразителното и музиката.

Авторът акад. Иван Гранитски е носител на много национални литературни награди. Преди една година отново в музея бе представена пред чирпанска публика книгата му „Енергията на българския дух”, припомни директорът на музея Златина Колева.

„Душата на образа” съдържа информация за български художници и скулптори, творили от втората половина на 20-ти и началото на 21 век. Сред художниците в книгата са Никола Манев и Владимир Кондарев. В залата са подредени картини на Никола Манев и Владимир Кондарев от фондовете на Къща музей „Пейо К. Яворов” и Исторически музей – Чирпан.

Книгата „Душата на образа” и нейният автор бяха представени от Трифон Митев. Той започна словото си с книжари и издатели още от времето на Паисий, премина през имена като това на Христо Г. Данов и Мильо Касабов и стигна до Иван Гранитски като нарече всички тях апостоли на българската книжнина. Митев нарече Гранитски продължител на българската жилка на знанието и добави: „Философията в изкуството, представена в „Душата на образа” има връзка с нашата история и българската народопсихология. В книгата е събрана есенцията на усещането за българското творчество, за българската душа. Творчеството на Владимир Кондарев се отличава с вглъбеност, земност и любов към родния Чирпан, а това на Никола Манев  - с космичност и калейдоскоп от невероятни светове.”

На свой ред акад. Гранитски нарече музея на Яворов в Чирпан най-добрият и ненадминат музей на големия поет Яворов, където стават задушевни и умни литературни срещи и откъдето са минали най-големите български творци.

„Съдбата ме направи богат с много приятелства. Случиха се приятелства и с най-големите български художници. Всички сме потъвали в идеите, символите и образите, които владеят съзнанието на нашите творци. Преди 15 години реших, че трябва да започна да пиша за тези художници. Публикувах в различни вестници и списания за тях и така се роди книгата. Тя се занимава с функционалността на пластическото изкуство и с духа на времето. В нея са представени художници класици, както и художници от наши дни. Разгледал съм пластическите метафори. Тези художници разказват с творчеството си. Сюжетност може да има пейзажът. Тип разказвателност може да има и портретът. Може да се открие една цяла поредица от символни връзки между пластическото и поетическото изкуство. Двете изкуства са различни в метафорично-символния им подход, в това как търсят образа на съвършенството и вътрешния образ на душата.”

За Владимир Кондарев Гранитски припомни, че той беше затворен, скромен, несуетен човек, с добра душа и многопосочен талант. В неговото творчество присъстват фолклорните и приказни сюжети. Той е майстор на портрета. Рисуваше великолепни пейзажи и натюрморти. В творчеството му откриваме темата за вечния живот и безсмъртието.

Анелия Кроснева прочете фрагмент от книгата „Душата на образа”, посветен на художника и скулптор Владимир Кондарев.

Изключителното богатство на българската душа е пресъздадено и в творчеството на Никола Манев. Това е наследството, което имаме като история.

В книгата Гранитски поставя основната си теза, че образът имат душа. Образите, които сътворяват художниците, имат не само пластическо изражение. Те пресъздават човешките чувства, страсти, съзерцания и динамика, улавят и най-фините трептения на живата природа в пейзажите и натюрмортите, търсят нейните невероятни и чудодейни превъплъщения, искат да почувстват диханието й.

„От гледна точка на мащабите на тези художници ние сме сила в пластическото изкуство по света. Нашите школи имат големи успехи, защото в творчеството на българските художници има дух. Истинският образ винаги има душа, която е индивидуална и неповторима. Тези художници са целунати от Бога! Паметта за тях е вечна! А докато има такава памет за един творец, той е безсмъртен!”, каза в заключение Иван Гранитски.

По време на премиерата публиката имаше уникалната възможност да се наслади и на невероятните изпълнения на цигулка на Божидар Рахнев.

Назад