Литературен празник "Благовещение"

Литературен празник „Благовещение”

На 29 март, само няколко дни след един от най-хубавите християнски празници Благовещение в родния дом на Яворов, по традиция бяха връчени наградите на лауреатите в Четиринадесетото издание на Националния конкурс за поезия „И мисля аз, че ти и си Тя!“, Чирпан, 2025 г.

На 25 март – денят Благовещение – преди 119 години Яворов среща своята най-чиста, най-красива, най-нежна, ефирна, но трагична любов Мина Тодорова от град Елена. Същият ден той пише стихотворението „Благовещение“.

Мина е голямата любов на Яворов, неговата безсмъртна любима, музата, която го вдъхновява да напише най-хубавите любовни стихове в нашата поезия. Съдбовната среща на Яворов и Мина на Благовещение роди идеята за Национален конкурс за поезия за средношколци „И мисля аз, че ти си Тя!“ Той се проведе за първи път през 2011 г. под мотото „Зефирен лъх от ангелско крило сред зной облъхва моето чело“, а от 2015 г. е с наименованието „И мисля аз, че ти си Тя!“

Тази година в Националния конкурс за поезия „И мисля аз, че ти си Тя!“, организиран от Община Чирпан, Къща музей „Пейо К. Яворов“ и Фондация „Яворов“, участваха 123 участници – ученици от 8 до 12 клас от цялата страна: Чирпан, Луковит, ЦПЛР ОДК Кърджали, ЦПЛР  ОДК – Шумен, Ямбол,  Благоевград, София, Силистра, Казанлък, Литературен клуб към ЦПЛР - Стара Загора, Ловеч, Бургас, Велико Търново, Варна, Севлиево, от Клуб „Книголюбие“ - Дряново и др.

С всяка изминала година конкурсът набира все по-голяма популярност.

Жури в състав: председател поетът Димитър Христов, и членове поетесата Павлина Йосева и Делиана Начева – уредник в музея на Яворов, след като се запозна внимателно с творбите на участниците, определи наградените.

Председателят на журито Димитър Христов сподели впечатленията си от конкурсните работи: „Като поет винаги съм се интересувал от младите хора и благодарение на този конкурс разбрах какво са научили и как възприемат света около нас. Истинската поезия се създава със сърце. Има приемственост в родната ни поезия. В конкурса се включиха млади автори с доста добри стихотворения. Това, което прави музея на Яворов в Чирпан, е много ценно в днешно време. Конкурсът има едно много добро развитие и аз ще се радвам в бъдеще като писател и като културен деец да съдействам за това развитие. Поздравявам и наградените и ненаградените. Литературното състезание дава възможност човек да направи самооценка и да се съизмери със своите връстници. Поздравявам всички, които се осмеляват да пишат поезия! Поздравявам организаторите на конкурса, учителите и родителите! На добър час!”

Десита Петкова – народен представител от 51-вото Народно събрание връчи специална награда на Магдалена Златанова – десетокласничка от ППМГ „Никола Обрешков” - Казанлък.

Награда на Фондация „Яворов” получи Анна-Мария Колева - деветокласничка от ПГСС - Чирпан.

Публиката имаше възможността да  чуе стихотворенията на отличените в конкурса.

Ивана Колева прочете стихотворенията, класирали се на първо, второ и трето място „Аз в града“ на Анджела Георгиева, „Любовта“ на Виктория Венциславова и „Шепотът на сърцето“ на Катерина Христова.

Анна-Мария Колева от Чирпан представи творбата си „И мисля аз, че ти си Тя!“.

Магдалена Златанова от Казанлък прочете стихотворението си „Ако умреш, умирам и аз“.

Веднага след награждаването последва поетичната премиера на Димитър Христов. Той  представи стихосбирката си „Остров за двама“.

„Преди 1980 г. се запознах с поета Димитър Данаилов. Идвал съм в Чирпан по време на Яворовите януарски дни и по повод връчването на Яворовата награда. Яворов е голям поборник за обединението на българските земи, на земите, останали извън границите на България. Радвам се, че в музея на Яворов работят такива родолюбци”, сподели Димитър Христов. Той започна литературното четене със стихотворението „Криво хоро” на поетесата Павлина Йосева – член на журито на конкурса „И мисля аз, че ти си Тя!”. След това Христов прочете две свои стихотворения, посветени на Яворов – „Чашата с отрова” и „Възкръсване”. Последва поетичен рецитал на стихове от книгата с интимна лирика „Остров за двама”. За финал Димитър Христов завърши  с представяне на едно ново непубликувано стихотворение, плод на преклонението му пред подвига на Яворов, озаглавено „Българското знаме”.

Димитър Христов е автор на книги със стихове, на пиеси и песни, които изпълнява с китара. Превежда поезия от няколко славянски езици. Има преведени книги с поезия и драматургия в Русия, Украйна, Полша, Франция, Германия, Сърбия, Северна Македония, Албания. Носител е на национални и международни литературни награди. Член е на Съюза на българските писатели и на Съюза на българските журналисти. Лириката му продължава и развива богатата традиция на българската поезия, вдъхновена от интимния свят на мъжа и жената. Любовта в неговите стихове  е в основата на живота, на отношението към света, към другите и към себе си. Истинската любов не признава забрани, руши догмите и граничи с безсмъртието, тя е градивна сила и осмисля съществуването ни. За поетичната книга "Остров за двама" Димитър Христов е удостоен с първа награда в Петия национален конкурс за любовна лирика "Горчиво вино" (2018).

Назад