Премиера

Премиера на хумористичната книга
на Петър Атанасов „Чирпанлии”
Делиана Начева
На 2 април – само ден след Международния ден на хумора и шегата - в залата на Къща музей „Пейо К. Яворов” се състоя премиера на книгата на нашия съгражданин Петър Атанасов „Чирпанлии”.
Програмата започна с изпълнение на пиано на Божидара Йовчева – едно талантливо чирпанско дете с много награди от национални конкурси и фестивали. Божидара е възпитаничка на музикалния педагог Галина Маркова, а в момента е петокласничка в НУМТИ „Добрин Петков” – Пловдив.
Директорът на музея Златина Колева разясни на публиката, че пианото, на което свири Божидара, е предоставено временно на музея от НЧ „П. К. Яворов 1867” преди 15-20 години. „За съжаление, пианото е старо и амортизирано, непрекъснато се нуждае от ремонти и акордиране, а това е сериозен разход за нашата институция – добави Колева и продължи - Безспорно музикалните изпълнения при премиерите на книги, особено поетичните, допринасят за въздействието на творбите. Затова винаги се стремим музиката да присъства в живота на музея.”
Колева обяви дарителска кампания за закупуване на пиано за експозиционната зала на Къща музей „Пейо К. Яворов”. Всеки, който има възможност, може да дари избрана сума в кутията за дарения в музея или да преведе сумата на сметката на музея в ОББ: BG39UBBS80023117063710, BIC UBBSBGSF.
В Чирпан винаги е имало зевзеци, хора с чувство за хумор, чешити. Много забавни истории се разказват в приятелски компании, доукрасяват се, заживяват в градския фолклор. Малко обаче са записаните истории. Книгата „Чирпанлии” на Петър Атанасов допълва този пропуск. В нея са представени забавни истории на няколко поколения чирпанлии от времето на неговите баби и дядовци, от времето на родителите му, както и такива от времето на неговите връстници. Книгата е посветена на двамата разказвачи – вуйчото на автора д-р Кирил Вълев Петков и д-р Георги Вълков-Вуйката, благодарение на които много от тези истории стигнаха до хората. Тя се състои от три части: „Чирпанлии от по-старо време”, „Чирпанлии от старо време” и „Чирпанлии от по-ново време”.
По време на премиерата публиката имаше много поводи за смях с веселите истории на Петър Атанасов. Авторът видя разказите си "Калайчец", , "Иванов, те пак са те излъгали!" и "Откъде тече Марица?" в интересна светлина, изпълнени от ученичките Ирен Радева и Мелиса Ерхан.
Петър Атанасов е роден през 1958 г. в Чирпан. Родителите му са кореняци чирпанлии. И двамата са медици. Но Петър Атанасов избира друго поприще – завършва "Автоматика и телемеханика" във ВМЕИ - София. Бил е технически директор на ЗГМД в Чирпан само на 27 години. След спечелен конкурс е научен сътрудник в БАН. От 1996 г. има самостоятелен частен бизнес в София. Към настоящия момент е пенсионер.
Авторът Петър Атанасов разказа, че идеята за книгата датира от много години: „Навремето, когато все още телевизията беше само два часа на ден, социалните мрежи ги нямаше, компютрите бяха нещо много рядко, хората се събираха по къщите и си разказваха истории. Книгата „Чирпанлии” не е белетристика, нито пък документалистика. Тя е изпълнена с хумор. Нека не ми се сърдят тези, които ще се разпознаят като герои в разказите, защото целта на тази книга е да се смеем. Преди 15 години написах няколко истории от първата част на книгата. Намерих историите и реших да ги публикувам и да ги обогатя с други истории, които лично сме преживели. В нашето семейство много харесвахме Чудомир. Така се роди този сборник с истории, свързани с нашия град и личности от града. Беше предизвикателство да направя нещо, което никога не съм правил през живота си. Литературата ме влечеше още навремето. И днес тук ни обединяват любовта към книгите, четенето и нашият град.”
Атанасов благодари специално на Тодор Иванов за това, че му е дал кураж, за да види книгата бял свят, и на екипа на музея, който пое инициативата да представи книгата на чирпанската общественост. Той сподели, че любимият му разказ е „Откъде тече Марица?”
Авторът обяви, че с част от продажбите на книгата ще финансира конкурс за написване на хумористичен разказ и историите ще бъдат издавани в алманах. Петър Атанасов прочете разказа си „Кафе Шу” и в заключение каза: „Смехът в нашия роден град никога няма да умре. Нека не забравяме да се усмихваме, да се смеем и смехът ни да бъде самокритичен. Смехът е лек за всички болки.”
Изключително емоционално и атрактивно бе изпълнението на разказа „Клиентът винаги има право” от Спас Ангелов – ученик в СУ „П. К. Яворов”.
В програмата прозвучаха въздействащите музикални изпълнения на цигуларката Стоянка Димитрова-Балева и на акордеониста-виртуоз Калоян Куманов.
Назад